Lidské děťátko není uzpůsobeno k čekání v teple hnízda, až za ním matka přiletí s potravou, ani se neumí záhy po narození postavit na vlastní nohy a následovat stádo. Z biologického pohledu se miminko rodí jako nošenec, podobně jako například primáti.
Naše děti se však nemohou držet na těle svých matek samy a musí být drženy a podporovány. Kvalitní šátek s vhodným úvazem nebo ergonomické nosítko může být dobrou pomůckou.
Při blízkém fyzickém kontaktu se děti cítí bezpečně, slyší dech a tep srdce, jako když byly v bříšku u mámy. Jsou-li nošeny, mají možnost bezprostřední interakce s rodiči, díky rytmickému pohybu se jim lépe usíná a tráví, jsou v teple. Ženy ocení volné ruce při různých každodenních činnostech, možnost dotýkat se svého dítěte, cítit jeho vůni. Blízkost miminek také podporuje vylučování hormonů pozitivně ovlivňujících kojení a celkové mateřské naladění se na miminko.
Z hlediska biologických předpokladů dítěte považuji za vhodnější vertikální polohu než úvazy typu kolébka. Vertikální poloha je prevencí dýchacích potíží dětí, je prospěšnější pro zdravý vývoj kyčlí a páteře dítěte. Miminko má maximální kontakt s tělem mámy, žena může mít s dítětem oční kontakt a přivonět si k jeho hlavičce, políbit ho, kdykoliv chce. Vertikální nošení může mít také pozitivní vliv na posílení svalstva břicha a oblasti pánevního dna nosící ženy. Většina matek hodnotí nošení ve vertikální poloze jako fyzicky méně náročné (těžiště je blíže jejich tělu) a samotné uvázání šátku jako snadnější, než vkládání dítěte do úvazu typu kolébka.
Poskytuji individuální i skupinové poradenství ženám v těhotenství a po porodu.
Při konzultaci nebo na mém kurzu nejprve probíráme:
- jaká je Vaše motivace k nošení v šátku, s čím přicházíte a co od toho očekáváte
- jaké jsou biologické předpoklady nošení, aneb na co jsou miminka uzpůsobena
- co je raná vazba (bonding) a jak na něj nošení v šátku navazuje
- jaký má vliv nošení v šátku na kojení
- jak nošení dítěte v šátku ovlivňuje jeho psychomotorický vývoj
- jaké jsou další praktické výhody nošení dítěte v šátku
- jaký úvaz popř. nosítko bude nejlépe vyhovovat Vašim individuálním potřebám
- jak úvaz přizpůsobit věku dítěte
- jakou polohu dítěte zvolit, abychom mu nijak neublížili
- jaký šátek zvolit, aneb značky, délky a materiály šátků a nosítek
- jaké vhodné nosící oblečení a další doplňky pro dospělého i dítě budete potřebovat
- a cokoliv dalšího, co vás k tomuto tématu zajímá
V druhé části kurzu si ukážeme jak dítě do šátku uvázat. Pro nácvik vázání mám k dispozici jednu manipulační panenku o velikosti a váze 6-ti týdenního miminka a jednu menší panenku odpovídající menšímu novorozenci uzpůsobenou pro vázání s těhotnými ženami v pokročilejší fázi těhotenství.
Na kurzu se naučíte jeden úvaz, který Vám vystačí na několik prvních měsíců života dítěte. Úvaz si vyzkoušíte nejprve společně se mnou a pak sama na panence, případně na svém miminku. Dávám přednost výuce jednoho dobře zvládnutého úvazu před ukázkami několika různých úvazů, ve kterých se špatně orientuje.
Můžeme se také sejít a popovídat si o tom, co je to bezplenková komunikační metoda, jaké jsou možnosti používání látkových plenek, mohu Vám nabídnout praktické ukázky plenkových systémů, ráda se podělím o svoje zkušenosti se snahou o ekologickou péči o domácnost i její členy.